דלג לתוכן כפתור לפתיחת תפריט נגישות

תפריט נגישות

הצהרת נגישות

ש"שים מספרים

נועם לוטם

נועם לוטם , ש"שינית לשעבר בחוגי סיירות , קומונת שפלת יהודה 2012-13

לצאת ב5:00 בבוקר מהשק שינה בפארק בריטניה שבשפלה, להעיר את החניכים אחרי שאתמול עשינו סדר ט"ו בשבט חגיגי מסביב למדורה, להפעיל ביחד איתם ועם עוד קבוצות ומדריכים סיור ללא תשלום לקהל הרחב לכבוד חג האילנות, וללכת לישון באותו לילה ממש בהרי אילת- כי יום למחרת צריך לבדוק את המסלולים והשטח לקראת מחנה פסח!! (וכמובן- שוב להירדם בשק שינה J)

השנה העברתי כמעט 30 טיולים ועוד אין ספור פעולות, שבהם בסופו של דבר ניסיתי לכוון את 40 החבר'ה הצעירים שהיו בשלוש הקבוצות שהדרכתי. לכוון אותם להסתכל גם לצידי המסלול- על הזיקית היפה, על שקעים של ארינמל… לכוון אותם להוביל את עצמם ולנהוג באחריות, ולכוון את המבטים שלהם אחד כלפי השני כדי שתהיה לנו קבוצה אכפתית ונעימה. או כמו שבחוגי סיירות אוהבים לקרוא לזה- השנה "חינכתי דרך השטח".

וכדי להיערך לזה כמו שצריך גם…

  • עברתי ימי למידה (ימי השתלמות וליווי של הש"שינים מכל הארץ) בשטח לפחות פעמיים בחודש (עם המדריכים הכי טובים שיש!)
  • והייתי בהשתלמות מיוחדת וחווייתית בנושאי הדרכה בשטח… לפחות פעם בחודשיים.
  • טיילתי עם הקומונה לפחות 3 פעמים בחודש (לפעמים כחלק מסקר שטח מקדים לקראת מחנה)

נוסיף לזה 3 טיולים שהדרכתי בכל חודש, יצא ממוצע של 8.5 ימי טיול בחודש ממוצע.

 היו לי מעל 100 ימי טיול השנה !!! (מעל 100 ימים שחייתי וחינכתי בטבע!)

תמונה: טיול קומונה לעין עקב שליד שדה-בוקר

 

העיניים שלי ראו כל כך הרבה נופים חדשים, ערים אחרות, אנשים שונים עם תלבושות שונות. שמעתי שמות של בעלי חיים וצמחים שלא זיהיתי קודם, טעמתי מאכלים שלא הייתי מעזה לטעום. והיום אני כבר מכירה הריח של השוק בעכו, רמלה, ירושלים, רחובות, באר שבע, תל אביב…

תמונה: טיול קומונה בשביל הליקי שבדרום טורקיה (בחופשה באמצע השנה)

אין דרך לתאר כמה "חדש" ראיתי השנה. כמה הארץ נראית לי מוכרת יותר עכשיו. הצבעים, הצמחים, הגיאולוגיה, האנשים, ההיסטוריה, הקונפליקטים. את הכל אני רואה קצת יותר חד. וגם ביחסים בינינו, כקומונה, לטיולים היה תפקיד מרכזי. בסופו של דבר, לא רק "חינכתי דרך השטח", גם אני התעצבתי והתבגרתי בזכותו. בדיוק כמו החניכים 

אסף זילברטל

היום אני סטודנט לתואר שני במדעי המוח ועדיין מדריך בחוגים.
בחרתי לעשות ש"ש בחוגים בגלל האפשרות לעשות מה שאני אוהב במשך שנה מבלי התחייבויות אחרות, חופשי לגמרי, ועוד עם אנשים שגם הם אוהבים לעשות את אותו הדבר.
בהחלט מצאתי זאת בשנת השירות, אבל מצאתי גם חוייה חד פעמית, תקופת חיים שבה בכל יום יש הרפתקה חדשה ושונה, היכרות עם אנשים חדשים ומקומות חדשים. בעבורי זו היתה הזדמנות לעבור לגור בחבל ארץ אחר, לא מוכר, ועם הזמן להכיר את נופו ואת היושבים בו טוב יותר מהמקומיים. חלק גדול מהחוויות של שנת השירות והאנשים שהכרתי בה מלווים אותי עד היום.

אדם דה לנגה

כיום אני סטודנט למזרח תיכון ומדיניות ציבורית,

למה בחרתי לעשות ש"ש בחוגים? ובכן, האנשים, האנשים, האנשים! חברים אמיתיים ללמוד מהם ולעבוד יחד בתחום שבו אני מאמין, שנה שחיים עם חיוך על הפנים.
מצאתי בשנת השירות בחוגי הסיירות מקום לגדילה אישית תוך כדי נתינה לחניכים ולחברה, לראות שאפשר לחיות בדרך שבה אני מאמין, עם הרבה תום, פשטות ושמחה.
לכל מי שמתעניינת ומתעניין בשנת שירות בחוגי הסיירות- זה המקום לפרוח ולהביא את כל מה שיש בפנים בראש ובלב החוצה, אל החניכים ואל השטח. המקום להגשים את עצמכם!

שי בדיחי

כיום סטודנט לרפואה באוני' העברית, מדריך טיולים ומרכז את שכבת הי"א בחוגים.

שנת השירות הייתה בשבילי דוגמית של איך החיים כולם צריכים להיראות: לחיות עם חברים, לעשות דברים שאוהבים, ומתוך הרפתקה גדולה. זו הייתה הזדמנות להשאיר חותם על אנשים רבים, ולקבל המון בחזרה. הגענו ליכולות עבודה שלא ידענו שאנו מסוגלים להן (ושלא חזרנו אליהן מאז, אבל טוב לדעת שאנחנו מסוגלים) , זו הייתה הזדמנות לקחת את מה שעשיתי במשך שנתיים באופן חלקי, ולעשות ממנו אומנות. טיילנו כמו מטורפים ברחבי הגליל, אכלנו עם בדואים, דגמנו חומוס בכל מקום אפשרי, ניווטי לילה בין כרמיאל לכינרת, העפלות זריחה לפסגת הסרטבא, התערבויות היסטריות, חפירות ארכיאולוגיות בבית העמק, מחנות על גבי מחנות, עשינו לנו חברים על ימין ועל שמאל, הלכנו לישון כל ערב בעייפות מבורכת וקמנו מדי בוקר עם ניצוץ בעיניים. ככה צריך.