שנה חדשה בחוגי סיירות של קק"ל / לביא זמיר מנכ"ל חוגי סיירות של קק״ל

שנה חדשה בחוגי סיירות קק"ל. הילדים שלכם מוכנים להרפתקה?

הסתיו כבר כאן. הבקרים קרירים ונעימים, והשמים מתכסים בשמיכת עננים דקה שמרככת את אור השמש. אלו הימים שבהם אני משוטט בחוץ ומחפש חצבים. לא יודע למה, אבל החצב מרגש אותי יותר מכל פרח אחר. אולי זאת המהירות שבה הוא פורץ לפתע מהאדמה, אולי זה הפרחים הקטנים והיפים שמושכים אליהם דבורים ומאביקים נוספים. אבל מה שכנראה הכי מרגש אותי, הוא ההתחדשות.

וזו גם תקופה של התחדשות בחוגי סיירות של קק"ל. זמן מיוחד בשנה שאין כמוהו, שבו סיימנו להכשיר את הצוות, להכין את המדריכים, לכתוב מערכי פעולות, ולתכנן את הטיולים הראשונים של חוגי הילדים. ממש כמו החצב, ארגון שלם מלא מוטיבציה והתלהבות, מחכה לרגע הנכון לפרוץ החוצה ולקבל אלפי ילדים סקרנים שמחפשים את החוג שלהם. כזה שיחבר אותם לטבע, לסביבה, ולאני האמיתי, העצמאי והמופלא שבתוכם. כזה שמפגיש אותם עם הבוץ ועם השטח בקטע טוב. שעוזר להם לרכוש כישורי חיים שנים קדימה, שמעודד אותם לעצמאות, ללקיחת אחריות ולשיתוף פעולה.

חלקם נערות ונערים שהולכים איתנו כבר שנים, מכירים את ריח מדורת הסיירים ואת הנופים המרהיבים שקוראים ללב ולרגלים לצאת ולגלות את המרחבים. אבל בליבי אני מתקנא במצטרפים הצעירים שלנו, אלו שעולים לכיתה ד' או ה', והולכים לפגוש בפעם הראשונה את הטבע, השטח והסביבה בלי פילטרים, ישר לעיניים ולנשמה. אלה שהולכים בפעם הראשונה לישון בשטח הפתוח, להכיר את עולם הניווט, להתפעם מהשמים זרועי הכוכבים, ולהיות שם כשהשמש זורחת מבעד לערפילי בוקר.

אלה תמונות שנצרבות בזכרון במלוא עוצמתן ויופיין, ושום מסך או תכנית טלויזיה לא יוכלו להעביר את התחושה הזו… את החוויות האדירות של חוגי הילדים אצלנו, אפשר לנסות לתאר במילים, אבל הכי טוב להרגיש על אמת, ברגליים, בעיניים ובלב.

רגע לפני שיוצאים – מי אנחנו בעצם?

אז מה זה בכלל חוגי סיירות? ארגון נוער? תנועת נוער? חוג?

גם וגם וגם. קצת מהטוב של זה, קצת מהאיכות של זה, ובעיקר תמהיל יחודי ובלעדי שמפגיש את היופי של הישראלי המקומי והאותנטי. חוגי סיירות זה ארגון נוער שלא נח לרגע. השם "חוג" בהחלט עשוי לבלבל, ואולי התאים לתקופה בה קמנו לפני 45 שנים, אבל כיום הפעילות אינה דומה לחוג כמו במתנ"ס אלא מתקיימת במסגרת חינוכית מיוחדת במינה. על פניו, החוגים שלנו מזכירים את תנועות הנוער של פעם, אך פועלים במסגרת אינטימית ועצמאית (עד 15 משתתפים בלבד) ומפתחת את חדוות הגילוי והסקרנות שטבועה בכל נערה ונער ולא תמיד באה לידי ביטוי במערכת החינוך הפורמלית. אצלנו בחוגי סיירות קק"ל השטח הוא הכלי החינוכי, והפעילות המאתגרת שבו מאפשרת העצמה, למידה וצמיחה מטורפת של היכולות האישיות.

השנה ישתתפו בחוגי סיירות קק"ל כ- 4500 ילדות, ילדים, נערות ונערים מכל רחבי הארץ ומכל קצוות הקשת הישראלית: מעיירות פיתוח, מהפריפריה, מערים ומקיבוצים, ממושבים וישובים קהילתיים. חוגי סיירות קק"ל פרושים מקריית שמונה בצפון ועד לערבה שבדרום, והסיורים שלנו מגיעים אחת לחודש לכל שביל, משעול, מעיין, מערה, פסגה גבוהה או עמק קריר. אנחנו פועלים בכל עונות השנה ופוגשים את הארץ הטובה והיפה שלנו על שלל האתגרים, הצבעוניות והגיוון המופלא שיש בה.

אחרי תקופה של סגרים, בידודים וריחוק – יש לנו הזדמנות לפתוח שנה חדשה בסימן של יציאה לשטח, סקרנות וגילויים מסעירים, ולאפשר לילדים שלנו לצבור חוויות בלתי נשכחות שיהפכו אותם לאנשים ערכיים, אכפתיים ומעוררי השראה. האכפתיות בחוגי הסיירות מתבטאת לא רק באהבת האדם ודאגה לזולת, אלא גם לטבע ולסביבה. בפעילויות השבועיות ובטיולי השטח החניכים לוקחים חלק במבצעי נקיון והצלת בעלי חיים, שימור צמחיה בסכנת הכחדה, ולומדים על משבר האקלים מתוך אג'נדה ליצירת שינוי ולקיום חיים ירוקים ואקולוגיים.

אני מזמין אתכם להצטרף אלינו. אל דרך השטח, הסיירות והאתגר. אל החברויות המדהימות שנוצרות מסביב למדורת הסיירים ובכיבוש אתגרים חדשים.

ניפגש בשטח!

לביא