דלג לתוכן כפתור לפתיחת תפריט נגישות

תפריט נגישות

הצהרת נגישות

משרד החינוך - מעורבות חברתית והתפתחות אישית

תוכנית מעורבות חברתית והתפתחות אישית בחוגי סיירות של קק"ל המאושרת ע"י משרד החינוך:

    • מטרות התוכנית: התנסות אישית בהובלה, הדרכה, עבודת צוות, פיתוח מסוגלות אישית, תרומה לאדם ולסביבה
    • הסבר על דרך הפעילות: חוגי סיירות של קק"ל הינו ארגון נוער שמחנך ילדים ובני נוער לאהבת הארץ, הכרות עם נופיה, פיתוח מסוגלות אישית, מנהיגות ומעורבות בקהילה, כל זאת באמצעות השטח,ועולם הסיירות והטיילות. בכיתה י' מצטרפים החניכים לצוות ההדרכה ומשמשים כאנשי מנהלה בטיולי סופ"ש ובמחנות ארוכים, הם משמשים כעוזרים למדריכים ולוקחים חלק בפעילות למען הקהילה ברשות המקומית. בכיתות י"א –י"ב הופכים למדריכים. במסגרת שנת ההדרכה הם מעבירים פעולה אחת לשבוע למשך שעתיים, אחת לחודש יוצאים לטיול סו"פש עם הקבוצה, וכמו כן מדריכים את הקבוצות במהלך ארבעה מסעות ארוכים בסוכות, חנוכה פסח וקיץ.
    • סה"כ שעות פעילות התלמיד במסגרת החינוכית:

 

י' י"א י"ב
הכשרה עיונית 10 שעות הכשרה קורס הכשרה של 3 שבועות (10 שעות הכשרה מידי יום).ארבע השתלמויות צוות לאורך שנת הפעילות קורס הכשרה של שבועיים (10 שעות הכשרה מידי יום). ארבע השתלמויות צוות לאורך שנת הפעילות
שעות התנסות אישית כ- 30 שעות במסגרת צוות הדרכה כ – 80 (פעולה אחת לשבוע למשך שעתיים למשך 10 חודשי פעילות) כ – 80 (פעולה אחת לשבוע למשך שעתיים למשך 10 חודשי פעילות)
שעות התנסות קבוצתית כ – 30 שעות כאחראי מנהלה בטיולים ובמחנות טיול סופ"ש אחת לחודש (כ-  שישה טיולים של יומיים) ארבעה מחנות שאורכם בין שלושה לארבעה ימים טיול סופ"ש אחת לחודש (כ-  שישה טיולים של יומיים) ארבעה מחנות שאורכם בין שלושה לארבעה ימים

 

  • נושאים מרכזיים בהכשרת התלמידים להתנסות: מתודיקות הדרכה, איכות הסביבה, זאולוגיה, ניווטים, התמודדות עם מצבים ריגשיים של חניכים, מעורבות בקהילה וברשות המקומית, בניית תוכנית שנתית לפרוייקטים עם ולמען הקהילה, הכרות עם הנוף האנושי בחברה הישראלית.
  • אוכלוסיית היעד של התוכנית: חניכים בכיתות ד'-י"ב, צוות הדרכה בכיתות י'-י"ב.
  • דרכי משוב, רפליקציה והערכת השגי התלמיד: אחת לחודש מתקיימת פגישה אישית בין התלמיד לרכז האזורי בה סוקרים את מצב הקבוצה, מצבו האישי של המדריך, חוזקות, חולשות, העברת משוב על הפעילות בחודש שחלף והכנת תוכנית עבודה לחודש הקרוב. כמו כן מידי שבוע לאחר הפעולה, מתקיימת שיחה עם רכז האזור להעברת משוב על הפעולה שהיתה.

 

מתווה פעילות בשעת חירום קורונה:

מבנה הפעילות המיוחד של חוגי סיירות של קק"ל, מאפשר מפגשים שבועיים קבועים בקפסולות קבועות של עד 20 משתתפים, הפעילות מתקיימת בשטח הפתוח. – לפי מתווה מאושר ע"י משרד הבריאות.

במידה ולא ניתן לקיים מפגשים פרונטאליים, מועברת הפעילות לזום, במסגרתה מעבירים המדריכים, פעולה קבועה, מקיימים שיחות אישיות ומפעילים פעילויות "אתגר שבועי".

כל צוות ההדרכה מכיתה י' ומעלה, לוקחים חלק בפעילות התנדבותית דרך הרשות המקומית, בסגרתה לוקחים חלק בחמ"ל העירוני ומסייעים באריזת סלי מזון והבאתם למבודדים, רכישת תרופות לקשישים וכמו כן לוקחים חלק במערך הטלפוני לטובת איתור צרכים אצל קשישים ונתינת מענה בהתאם.